Tango argentyńskie – historia, styl i kroki podstawowe tańca

    .  

Wolne tempo muzyki, sensualne gesty, bliskość partnera – takie cechy do ciebie przemawiają? Są one charakterystyczne dla stylu tańca znanego jako tango argentyńskie i wywodzącego się wprost ze słonecznych rejonów kraju Ameryki Południowej. Styl charakteryzuje się ciekawą historią oraz łatwymi krokami podstawowymi (został nawet wpisany na listę światowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO) – z tego powodu każdy może się go bez problemu nauczyć!

Historia tanga argentyńskiego

Ten styl tańca wywodzi się z terenów Hiszpanii, a korzenie bierze z popularnego w tej części Europy flamenco. Do Ameryki Południowej zawędrował wraz z afrykańskimi niewolnikami, którzy na ulicach Buenos Aires w Argentynie oraz Montevideo w Urugwaju połączyli motywy flamenco z candombe – stylu muzyki opartym na bębnieniu, który jest charakterystyczny dla grup etnicznych znanych jako bantu zamieszkujących tradycyjnie środkową i południową część Afryki. Z ulicy tango przeszło do lokali oraz domów publicznych, by za pomocą Ricardo Guiraldesa, lokalnego poety oraz nowelisty, trafić do Paryża na początku XX wieku. W wyższych kręgach francuskich zyskało sporą popularność, a później rozpowszechniło się także w innych krajach Europy.

Tango argentyńskie – cechy charakterystyczne

Cechami charakterystycznymi tego stylu od początku była bliskość z partnerem oraz improwizacja – w zakresie ruchów, tempa czy sposobu trzymania. Widoczna jest w nim duża emocjonalność z uwagi na zmienne tempo muzyki. Tańczy się je w metrum 2/4, a kroki zaczynające się od obcasa określa się jako nieposuwiste. Kobieta znajduje się po prawej stronie partnera – mężczyzna obejmuje ją prawnym ramieniem, a lewą stronę trzyma pod kątem prostym. Salida, cruzada, resolucion to nazwy kilku podstawowych kroków, które można wykorzystać w trakcie tańca.

Zainteresowało cię tango argentyńskie, jedno z najważniejszych symboli tego kraju? Skorzystaj z oferty naszej szkoły, a nie będziesz musiała dłużej zachwycać się występami w Internecie – sama z partnerem świetnie zatańczysz piękny układ.

Wydarzenia:

Znajdź nas na:

Wpisy:

Magdalena Bandelewicz
Magdalena Bandelewicz
wrzesień 6, 2021